15-Aug-2024
Početna Vijesti

Tema broja: Ljetnja sezona na sjeveru Crne Gore – podijeljena mišljenja


Tekst: Nada Kovačević Foto: privatna arhiva i Agencija CGNews, Depositphotos, Freepik

Turističke organizacije optimistične, seoska domaćinstva bilježe manje gostiju

Dok optimistični izvještaji turističkih organizacija o porastu broja posjetilaca pružaju određenu nadu, stvarnost na terenu ukazuje na ozbiljne nedostatke u strategiji, infrastrukturi i pripremama za sezonu

Crnogorski turizam ove godine suočava se sa izazovima i kontrastima koji ukazuju na kompleksnu sliku trenutnog stanja. Dok neki optimistično ističu porast broja posjetilaca i uspješnu sezonu, drugi, poput Gordane Stevović iz Udruženja seoskih domaćinstava, upozoravaju na ozbiljne nedostatke i nepravilnosti. Ova podijeljenost između svijetlih izvještaja turističkih organizacija i stvarnih problema koje iznosi Stevović, otvara važna pitanja o budućnosti turizma u zemlji.
sagovornici


PODIJELJENA MIŠLJENJA - IZVJEŠTAJI I STVARNOST

Posebno zabrinjavajuće su infrastrukturne poteškoće poput radova na putevima koji dodatno otežavaju dolazak turista.

KolašinKolašin

S druge strane, direktori turističkih organizacija Žabljaka i Kolašina ističu uspješnu sezonu sa solidnom popunjenošću smještajnih kapaciteta i pozitivnom dinamikom posjeta. Stojan Abazović iz Turističke organizacije Žabljak navodi značajan porast gostiju iz Zapadne Evrope i okolnih zemalja, dok Zorica Milašinović iz TO Kolašin bilježi rastući interes za manifestacije i događanja u ovom planinskom gradu.4Podijeljenost između svijetlih izvještaja turističkih organizacija i stvarnih problema koje iznosi Stevović, otvara važna pitanja o budućnosti turizma u zemlji.

Uprkos optimističnim izvještajima, pitanje je koliko su ovi trendovi reprezentativni za cjelokupnu turističku sliku Crne Gore, s obzirom na oprečna svjedočanstva lokalnih predstavnika i nedostatak koordinirane strategije za unapređenje turističke ponude. Svi ovi faktori ukazuju na potrebu za ozbiljnim pristupom i koordiniranim naporima kako bi se prevazišli izazovi i iskoristili potencijali crnogorskog turizma u godinama koje dolaze.
- Nažalost, smatram da ove godine neće biti nikakve turističke sezone, ne samo u seoskom turizmu, već i generalno u turizmu Crne Gore. Sezona 2024. još nije počela, a već smo prošli polovinu jula. Kada grad poput Žabljaka, koji je inače popularan među turistima zbog svojih prirodnih ljepota i planinskog turizma, nema gostiju, možete zamisliti kakva je situacija u ostalim manje turistički razvijenim sjevernim opštinama - kazala je Stevović.
Ona napominje da pripreme za sezonu uopšte nije bilo.
- Nadležni organi nemaju strategiju za privlačenje novih tržišta, niti se znaju prilagoditi novom tipu turista koji je poslije COVID pandemije promijenio način putovanja. Osim slabe promocije i pripreme, nemamo dovoljno letova koji su ključni za dolazak gostiju. Dogovori sa low-cost kompanijama nijesu realizovani, i tako je susjedna Albanija iskoristila priliku i privukla najveći broj turista. Iskreno se radujem njihovom uspjehu, jer ta zemlja je mnogo truda uložila posljednjih godina u investicije i u privlačenje velikog broja školovanih domaćih povratnika, te tako stvorila zavidnu i konkurentnu ponudu cijelom regionu - tvrdi Stevović.


STEVOVIĆ: Želimo više turista ali da ih je više da li bi ih mogli dočekati sa ovakvim stanjem na terenu?
- Imala sam priliku posljednjih dana obići skoro cijelu zemlju i moram vam reći da mi je donekle olakšanje nizak broj turista kod nas, jer iskreno ne znam kako bismo opravdali gostima stanje na našim putevima. Dionica Bijelo Polje - Berane radovi, kanjon Tare zatvoren, Kotor u kolapsu, radovi na putu Tivat - Budva, Žabljak je cijeli u radovima... Uz ove temperature i promjene vremena nadamo se samo da će nam bar usjevi opstati - naglašava Stevović.


Tvrdi i da imamo još jedan veliki problem, a to su radovi na putevima.
Što se tiče tržišta odakle dolaze turisti na sjeveru ove godine, Stevović tvrdi da je iz razgovora sa kolegama shvatila da je tih malo gostiju što ih je bilo do sada, uglavnom iz Rumunije, Češke, Poljske i Njemačke.
- Ostaju na imanjima na par dana, ali idu dalje jer su većinom na višenedeljnim odmorima po Balkanu, tako da obilaze više zemalja regiona - ističe Stevović dodajući da nadležni nijesu ništa uradili ove godine da sezona bude uspješna.
- Ne samo da ništa nisu uradili, već se nisu ni potrudili da pokažu interesovanje za unapređenje. Lako je iz fotelja primati državne plate i čekati sezonu... Njih loša sezona neće dotaći, dok će nas, koji preko ljeta treba da zaradimo za cijelu godinu, itekako poremetiti - istakla je Stevović.
Što se tiče Ministarstva turizma kaže da im se nijesu obraćali.
- Bio je jedan slučajni sastanak, ali direktnog obraćanja nije bilo. Znam da smo mi mala grana turizma i da su naši prihodi minimalni, ali naša ponuda je najautentičnija i zaista je treba sačuvati i valorizovati - poručuje Stevović dodajući da oni nijesu elitni turizam već ekskluzivni i da to nadležni moraju da shvate ako žele da se bave turizmom kao vodećom granom.

zabljak streetŽabljak

PREPUŠTENI SAMI SEBI

- U potpunosti smo prepušteni sebi. Kako jedna koleginica reče skoro, neđe se turizam dešava, slučajno, kao da se spotičemo na turiste kao slučajne prolaznike - tvrdi Stevović.
Međutim iz Turističke organizacije Žabljak tvrde da je sezona ipak uspješna.
Direktor ove organizacije Stojan Abazović navodi da prema podacima Sistema RB 90 ove godine za mjesece maj i jun, Žabljak je posjetilo 16 posto više gostiju nego prošle godine.
- Gosti najviše dolaze iz Zapadne Evrope: Njemačka, Francuska, zemlje Beneluksa, Poljska, Izrael, Britanija, Španija, Italija, kao i zemlje iz okruženja: Srbija, Hrvatska, Bosna, Slovenija. Popunjenost je na zavidnom nivou, mada u poslednje vrijeme Žabljak ima sve više smještajnih kapaciteta i predstavlja izazov da se svi popune. Za praznike oko Dana državnosti svi smještajni kapaciteti su bili popunjeni - kazao je Abazović.
Pošto trenutno imaju radove u gradskom jezgru, ističe da se gosti žale na gužvu, kao i za naplatu parkinga do Crnog jezera.1 iew village durmitor montenegro copy

Direktorica TO Kolašin Zorica Milašinović ocjenjuje da će sezona biti uspješna na osnovu dosadašnjih posjeta gradu.
Od sredine juna u znatnoj mjeri su počeli da se pune smještajni kapaciteti u Kolašinu i već krajem mjeseca, pred početak Kolašin open festa, grad je bio pun turista i ta tendecija popunjenosti nastavljena je i tokom jula, kaže direktorica Turističke organizacije Zorica Milašinović.
- Kada je riječ o bukingu i najavama za avgust i septembar one su jako dobre a očekujemo dobru popunjenost i tokom oktobra. Ukoliko se ostvare te dobre najave imaćemo fenomenalnu ljetnju sezonu - ističe Milašinović.
Ona podsjeća da su ove godine imali i nešto bolju predsezonu u odnosu na prošlogodišnju.

Depositphotos 114423158 XLAutentični detalj sa sjevera Crne Gore

- Maj mjesec je za nekih 20 odsto bolji u odnosu na prošlu godinu, ali tome je prvenstveno doprinijelo lijepo vrijeme.
Kada je riječ o strukturi gostiju podaci, govore da je najviše njih iz Njemačke, zatim slijede gosti iz Francuske, Rusije i Amerike uz naravno tradicionalne goste iz regiona kao i domaće goste - kaže Milašinović.
- Hotelski kapaciteti su uvijek više popunjeni u odnosu na privatni smještaj jer nude dodatne sadržaje ali ovog ljeta bilježimo dobru popunjenost i privatnog smještaja - ističe Milašinović.
Cijene smještaja i hrane su na nivou prošlogodišnjih i gdje ima promjena to je do 5 odsto.


Direktorica TO Kolašin Zorica Milašinović ocjenjuje da će sezona biti uspješna na osnovu dosadašnjih posjeta gradu.


TO Kolašin se trudi da upotpuni ponudu Kolašina pa su tokom ljeta pripremljene i realizovane brojne manifestacije.
- U junu mjesecu smo imali Joga kamp koji je održan po prvi put, zatim je tu bio Kolašin open fest kao i košarkaški i golmanski kamp. Trenutno se u gradu održava Tango kamp koji će trajati do 28 jula. Krajem mjeseca planiran je Kraft beer karavan u okviru kojeg će biti održani i koncerti na trgu. U avgustu nas očekuje Bjelasica trail i međunarodni festival alternativnog teatra Korifej - zaključila je Milašinović.
Problemi poput nedostatka letova, slabe promocije, i infrastrukturnih radova koji otežavaju pristup turističkim destinacijama, naročito na sjeveru zemlje, naglašavaju potrebu za hitnim rješenjima. Ova situacija zahtijeva sinergiju između državnih institucija, lokalnih zajednica i privatnog sektora kako bi se osigurala održiva budućnost crnogorskog turizma.