Duh grada odmah nas je opčinio. Divili smo se građevinama, neobičnim spojevima viktorijanskog stila i modernih oblika. Ulice su bile pune radosnih ljudi, čuo se žamor i svirka iz brojnih pabova, a pozitivna atmosfera nas je oduševila.
Lime Street stanica je bilo mjesto mog prvog kontakta sa Liverpulom. Izašao sam iz voza i niz stepenište krenuo ka Centru. Tu me sačekao kum Boško, koji je neko vrijeme već živio na ostrvu. Obojici se ispunila davnašnja želja da dođemo u grad „Bitlsa“ i Mersisajd derbija. Još od kada smo bili đeca koja su za loptom trčala po podgoričkim igralištima, a kasnije bodrili „Budućnost“ na tribinama, želja nam je bila da obiđemo stadione „Enfild“ i „Gudison park“. Konačno je došlo vrijeme da nam se želja ispuni.
Hitali smo ka čuvenim Royal Albert dokovima, da gledamo rijeku Mersi i magični zalazak sunca. Liverpulski dokovi su bili svojevrsno čudo u vrijeme kada su napravljeni sredinom 19. vijeka. Grad je bio jedno od središta britanske mornarice i trgovačke flote. Ovdje su pristizali brodovi sa svih strana svijeta donoseći pamuk, duvan, šećer, začine i najraznovrsniju robu iz udaljenih krajeva britanske imperije. Decenije nakon Drugog svjetskog rata nijesu bile slavne za ovaj kraj, ali je velika reforma započela osamdesetih godina prošlog vijeka rekonstrukcijom objekata. U okolini su sagrađene nove javne građevine: Muzej pomorstva, okružna uprava, Tate Liverpul muzej, Beatles store... Danas su dokovi jedno od najživopisnijih mjesta u gradu. Moderni restorani, kafići i hoteli smješteni su u starim skladištima. Objekti su sačuvali industrijski izgled, ali su dobili duh savremenog urbanog života. Noću, svjetla doka reflektuju se na vodi, stvarajući gotovo magičan ambijent. Zaista je nestvaran ugođaj provoditi vrijeme u ovom predivnom ambijentu. Nije nam se išlo odavde, ali energija gradskog jezgra i želja da osjetimo čuveni liverpulski nightlife bila je jača.
EPICENTAR DOBRE ENERGIJE
Centar Liverpula je spoj starog i novog. Sa jedne strane, grandiozna arhitektura Pier Heada, sa veličanstvenim građevinama prozvanim "Tri Gracije". To su Royal Liver Building, Cunard Building i Port of Liverpool Building koje podsjećaju na vrijeme kada je grad bio kapija svijeta. Danas mnogi ove građevine smatraju za najpoznatiji svjetski skyline. Sa druge, moderno lice Liverpula sija u staklenim obrisima Liverpool ONE šoping distrikta, pokraj kojeg se uzdiže jedan od simbola grada – kula St Johns na čijem vrhu se nalazi panoramski 360 vidikovac u kojem se nalazi radio City. Cio ovaj kraj pun je barova i restorana u ulici Bold, dok vas u Baltic Triangle zapljuskuje talas nevjerovatne energije i pozitivne atmosfere. Tu su nekada bile stare fabrike koje su pretvorene u galerije, ateljee i koncertne prostore. Ovdje je uvijek živo, puno ljudi koji svoju kreativnost izražavaju na najrazličitije načine. U blizini se nalazi i Kineska četvrt sa mnoštvom restorana i prodavnica sa azijskom hranom.
MERSEYSIDE DERBI
Merseyside derbi između Liverpula i Evertona jedan je od najvećih sportskih rivaliteta na svijetu, a Anfield road i Goodison park pamte mnoge sportske okršaje crvenih i plavih. U obližnjim pabovima okupljaju se navijači, a dresovi, šalovi i najljepnice navijačkih grupa krase njihove zidove. Stenley park i okolne ulice koje dijele dva stadiona gradskih rivala pamte brojne tuče u kojima su teške povrede zadobile stotine navijača oba kluba. Represivnim mjerama britanske policije navijački sukobi su zadnje dvije decenije postali rijetkost, na zadovoljstvo ljubitelja fudbala.
Liverpulov dom Enfild, jedan je od najslavnijih sportskih terena u svijetu. To je bio i jedan od razloga da nam tokom kratkog boravka u Liverpulu obavezna stanica bude upravo legendarni stadion. Ulaznice za utakmice nije lako naći, posebno kada dolaze Mančester, Čelzi, Arsenal ili protivnici u nekom od evropskih takmičenja. Cijene karata vrtoglavo skaču i za najbolja mjesta mogu koštati i po par hiljada funti. Na dan kada smo bili u Liverpulu “crveni” su gostovali Arsenalu, pa nijesam imao prilike da ih vidim na terenu. Za utjehu mi je bilo to što sam ispratio meč Evertona protiv Totenhema. Ugođaj je vio veći jer je ovo bila posljednja sezona u kojoj će Everton nastupati na slavnom Gudison parku.
DO NAREDNOG VIĐENJA
Voz za Mančester nije mogao da čeka pa sam nakon utakmice hitao ka stanici Lime. U Liverpulu sam bio dva puta, a siguran sam da će me putevi ponovo donijeti u ovaj grad koji sigurno nikog ne ostavlja ravnodušnim. U Liverpulu ima još toliko toga za vidjeti i doživjeti tako da samo čekam dan da ponovo prošetam ulicama oko rijeke Mersi, popijem pivo u nekom od barova i do kasno u noć slušam vanvremenske hitove slavnih “buba”.
YOU'LL NEVER WALK ALONE
Na prilazu Enfildu nalazi se spomenik sa najslavnijim protagonistima Liverpulove istorije. Ispred Kopa i ”Shankly Gates” – nalazi se statua slavnog trenera, a u blizini je i čuvena kapija od livenog gvožđa sa natpisom ”You’ll Never Walk Alone”. Vječna vatra “Hillsborough memorial“ podsjeća na 97 poginulih Liverpulovih navijača u tragediji koja se dogodila na polufinalu FA Kupa 1989. godine. Ovaj tragični događaj izazvao je brojne promjene na stadionima širom Ujedinjenog Kraljevstva, pa su tako ukinuta mjesta za stajanje na svim većim stadionima.
GRAD BITLSA
Nekada davno, u uskim ulicama radničke četvrti rađao se zvuk koji će zauvijek promijeniti svijet. Bio je to zvuk mladosti, pobune, ljubavi i nade koji je iz Metju strita odjeknuo širom svijeta. Čuvene “bube iz Liverpula” potekle su upravo odavde, 60-ih godina prošlog vijeka. Imao sam priliku da posjetim pab “Ya Cracke”, mjesto u kojem su svojevremeno dolazili Džon Lenon i Stjuart Satklif, Džonov prijatelj i nekadašnji basista “Bitlsa” koji je napustio bend 1961. Sve je u znaku slavnih muzičara, Liverpula i Evertona, antifašizma i antirasizma. Kako mi rekoše gosti lokala “mi smo uvijek na pravoj strani istorije”.